YPG, Suriye Irak sınırında ilerliyor - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

9 Mayıs 2018 Çarşamba

YPG, Suriye Irak sınırında ilerliyor

ABD desteği ile Suriye’de işgal saldırısını sürdüren PKK/YPG militanları Suriye Irak sınırına 4 Kilometre mesafeye kadar yaklaştı. ABD’nin yoğun bombardımanlarının, bölgede çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olduğu belirtiliyor.


SURİYE, Deyrezzor – IŞİD’e yönelik Cezire Fırtınası adı verilen işgal saldırısında ABD destekli YPG militanlarının, Suriye Irak sınırına ulaşmasına 4 kilometre kaldığı öğrenildi. ABD’nin yoğun bombardımanlarının, bölgede çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olduğu belirtiliyor.
Suriye’nin Deyrezzor kentinin doğusu ve güney hatlarındaki Hacin bölgesine yönelik ABD destekli YPG saldırısı, “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) şemsiyesi altında devam ediyor.
YPG’nin de içerisinde yer aldığı SDG unsurları, Suriye doğusuna yönelik işgal girişiminin hedefine ulaşması için Suriye Irak sınırına 4 Kilometreye kadar yaklaştı. IŞİD’in ağır kayıplar verdiği öğrenildi.
Deyrezzor’un 110 km doğusundaki Hacin beldesini merkez olarak kullanan IŞİD, Deyrezzor ile Haseke arasında 13 köyü halen elinde tutuyor.
ABD’nin yönettiği koalisyon güçlerinin hava desteğiyle başlatılan saldırılarda şimdiye kadar birçok köy ve mezra işgal edilirken, YPG militanlarının çöl alanlarına yönelik yoğun saldırıları sonrasında bölgede ilerlediği belirtiliyor.
YPG’nin Deyrezzor işgali için oluşturduğu “SDG Deyrezzor Askeri Meclisi Komutanı Ahmed Ebu Hewla”, Rus devlet sitesi Sputnik’e “Cizre Fırtınası operasyonunda ilerlediklerini ve birçok köyü IŞİD’in elinden aldıklarını” açıkladı. Haberde Hewla’nın şu bilgileri aktardığına yer verildi:
“Deyr ez Zor bölgesinde IŞİD’i tamamen ortadan kaldırmak için geçen hafta operasyon başlattık. Operasyonda ilerliyoruz. 16 kilometre ilerledik. Suriye Irak sınırına varmamıza 4 kilometre kaldı. Bahoz ve Tehtani kasabasına yaklaştık. Birçok köyü örgütten temizledik. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri DSG’yi destekliyor. Koalisyon uçakları bölgede IŞİD mevzilerini yoğun bir şekilde bombalıyor. IŞİD’in Irak ve Suriye sınırından tamamıyla çıkarılması için Irak ordusu ile de koordinasyon içerisindeyiz. Irak Ordusu da Irak tarafından IŞİD’e karşı operasyon yapıyor. Onlar da sınıra doğru ilerliyor.”
Örgüt Türkiye’nin giriştiği Afrin harekatında, militanlarını Türkiye sınırına yığmış, Türkiye’nin ABD ile anlaşması sonrasında ise yeniden Suriye doğusuna çekilerek tahkimat yapmıştı. Bu hazırlıkların ardından bölgeye yönelik saldırı dün başlamıştı. Saldırılara ABD hava unsurları da bombardıman desteği veriyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder