Şam’da sıcak gelişme: Ordu güney cebine girdi - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

3 Mayıs 2018 Perşembe

Şam’da sıcak gelişme: Ordu güney cebine girdi

Suriye son durum: Yermük’te kritik gelişme: IŞİD alanlarına yarma saldırısı düzenleyen rejim ordusu, IŞİD’in kontrolü altındaki güney cebine girdi.


SURİYE, Şam - Suriye rejim güçleri Şam’ın 3 kilometre güneyinde bulunan Yermük kampına şiddetli biçimde saldırıyor.
Bu sabah ÖSO’nun doğusunu terkettiği Yermük’te, bölgenin batısında bulunan IŞİD alanlarına yarma saldırısı düzenleyen rejim ordusu, IŞİD’in kontrolü altındaki güney cebine girdi.

3 kilometre uzunluğunda ve 1.5 kilometre genişliğinde bulunan kuşatma bölgesinin orta kesimlerinden giren Suriye Arap Ordusu (SAA), cebi yarmayı başararak bölgeyi kuzey ve güney olarak ikiye böldü.

Sabah saatlerinde de Yermük doğusunda Şam’ın 3 kilometre güneyinde bulunan Yermük kentinin doğusunu kontrol eden Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) rejimle “tahliye” için anlaştıktan sonra bölgeyi tamamen terketmişti.

IŞİD bölgede Hacer El Esved semtinin tamamını, Tadamun Mahallesi’nin büyük bölümü ile Kadem, As Sari ve Müezziniye mahallerini kontrol ediyor.
Rejim güçleri, Doğu Guta’yı ele geçirmelerinin ardından, 19 Nisan’da Yermük’e yoğun saldırılar başlatmıştı. Onlarca Filistinli mülteci ölmüştü.
Rejim, 29 Nisan’da Rusya aracılığıyla Heyet Tahrir Şam ile de tahliye anlaşmasına varmıştı. Ancak IŞİD bölgesine saldırılar sürüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder