Rejim yağmaya doymadı - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

27 Mayıs 2018 Pazar

Rejim yağmaya doymadı

Suriye ordusu tarafından harabeye çevrilen Şam’ın güneyindeki Yermuk şehrinde Filistinli mültecilerin kampları ve evleri, Suriye rejim güçleri tarafından yağmalanmaya devam ediyor.


Suriye ordusu tarafından harabeye çevrilen Şam’ın güneyindeki Yermuk şehrinde Filistinli mültecilerin kampları ve evleri, Suriye rejim güçleri tarafından yağmalanmaya devam ediyor.
Enkaza dönen Yermuk şehrinde evlere ve dükkanlara giren Suriye rejim güçleri, kenti adeta yağmalıyor. Aktivistler, enkaza dönen şehirden çektikleri görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Suriye’den alınıp Lübnan’a yerleştirilen yüzlerce Filistinli, uluslararası kuruluşlara ve Birleşmiş Milletler’in Filistinli mülteciler için kurduğu yardım teşkilatı UNRWA’ya Yermuk’deki Filistinli mülteci kamplarını yağmalamayı durdurması için Suriye rejimine baskı yapması çağrısı yaptı. Yermuk mülteci kampındaki siviller, Aruba bölgesindeki bir toplantı salonunun bombalanması sırasında içeride 30 kişinin bulunduğunu belirterek, enkaz altında bulunan cesetlerin çıkartılmasını istedi.
Suriye rejim güçleri, Filistin Kızılayı’nın enkaz altındaki Filistinlileri kurtarma çalışmalarını engelledi. Çok sayıda Filistinli ve Suriyeli sivil enkaz altında kalırken, onlarca kadın ve çocuk Suriye rejim gücünün askerleri tarafından atılan el bombası ve varil bombaları sebebiyle öldü.

Filistinli insan hakları aktivistleri, önceki gün evlerinde kalmakta ısrar ettikleri için tutuklanan 20 kadar yaşlı Filistinli’yi serbest bırakması konusunda Suriye rejimine baskı yapması için BM’ye ve insan hakları kuruluşlarına çağrıda bulundu.
Suriye rejim güçlerinin Nisan ayın başından bu yana şiddetli saldırılarla vurduğu Yermük bölgesinde 21 Mayıs’ta tam olarak kontrolü sağlamıştı.  ÖSO ve HTŞ’nin bu ay başında çatışmadan tahliye olduğu bölgede IŞİD de yoğun direniş sonrası tahliyeyi kabul etmiş, Suriye iç ve kuzey kesimlerinde muhaliflerin kontrolünde bulunan alanlara gitmeyi kabul eden IŞİD savaşçıları ve aileleri dün, 30 otobüslük konvoyla bölgeyi terketmişti
Suriye rejimi, son son iki ayda yoğun bombardıman ve saldırılar ardından muhaliflere imzalattığı “zorunlu tahliye” anlaşmalarıyla Suriye’de bir düzineden fazla alanda kontrolü sağlamış oldu. İlk olarak Şam banliyösü olan Duma–Doğu Guta alanlarını kontrol altına alan rejim güçleri, son olarak da Hama- Humus arasında kalan Rastan bölgesini ele geçirmişti.
Şam güneyinde bulunan Yermük’e yönelik Nisan ayında başlayan saldırılarda ise ilk olarak Yermük’ün doğusunu kontrol eden ÖSO silah bıraktı. Ardından Yermük kuzeyinde küçük bir alanda denetim sağlayan HTŞ “zorunlu tahliye” ile bölgeden çıkarılırken, IŞİD, iki aydır rejime karşı direnişi kesintisiz sürdürmeyi seçti.
Yaklaşık 5 yıldır Esed rejimi ve İran destekli grupların kuşatması altındaki Yermük’ün IŞİD kontrolündeki bölgesinde rejimin ilerlemesinden önce çoğu Filistinli, 2 bin 500 aile yaşıyordu.
IŞİD halen Suriye’nin Irak sınırında Deyrizor’da, Humus’un çöl bölgesinde ve Dera’nın batısında sınırlı alanda varlık gösteriyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder