Kudüs’te kanlı açılış, 52 ölü, 2400 yaralı- Kudüs son durum - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

15 Mayıs 2018 Salı

Kudüs’te kanlı açılış, 52 ölü, 2400 yaralı- Kudüs son durum


İSRAİL, Kudüs – ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararı sonucu Tel Aviv’den taşınan büyükelçilik bugün Kudüs’te açıldı. Gazze sınırında açılış protesto eden Filistinlilere İsrail’in düzenlediği hava saldırısında ölü sayısı 52’ye yükselirken yaralı sayısı da 2400 oldu. Gazze 2014’ten bu yana en kanlı günü yaşadı.
İşte dakika dakika yaşananlar
19.18: Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, kabinesini acilen toplayarak açıklama yaptı. İsrail’in Gazze’deki ‘katliamını’ kınadığını belirtirken bundan böyle ABD’nin arabuluculuğunu kabul etmeme kararını tekrarladı. Abbas, ”ABD’nin arabuluculuğunu kesinlikle kabul edemeyiz. Halkımız barışçıl mücadelesinden vazgeçmeyecek. Burada yapılan bizim egemenlşiğimize saldırıdır. Filistin’in bu konuda bazı kararlar alması için bir araya geldik” dedi.
18.53: Gazze’de ölü sayısı 52’ye çıktı. Sağlık Bakanlığı, 1204 Filistinlinin İsrail ateşinde vurularak yaralandığını, 116’sının durumunun ağır olduğunu, 1200 Filistinlinin de gaz dahil diğer saldırılardan yaralandığını duyurdu. Katar kanalı El Cezire yaralılar arasında kendi muhabirinin de bulunduğunu açıkladı.
18.52: Gazze’de ölü sayısı 45’e çıktı.
17.26: Anadolu Ajansı, Gazze sınırında öldürülen Filistinlilerin sayısının 43’e yükseldiğini duyurdu.ACİL TIBBİ YARDIM ÇAĞRISI
17.00: Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, her dakika yaralı sayısının arttığı bölgedeki hastanelerde tıbbi malzeme konusunda ciddi eksiklikler yaşandığını belirterek ‘acil yardım’ çağrısında bulundu.
İSRAİL’DEN HAMAS’A HAVA SALDIRISI
16.55: İsrail savaş uçakları, Gazze’de Hamas tesisi olduğu öne sürülen hedeflere savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenledi.
FKÖ GENEL GREV İLAN ETTİ
16.30: Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Gazze’deki şehitlerin yasını tutmak için yarın tüm Filistin topraklarında genel grev ilan etti. Batı Şeria’da da Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri çatışmaya devam ediyor.
ÇOCUKLAR VE ENGELLİLER DE ÖLDÜRÜLDÜ
16.24: Gazze Sağlık Bakanlığı, ölü sayısının 41’e yükseldiğini, en az 5’inin 18 yaşından küçük olduğunu, birinin de kız çocuğu olduğunu duyurdu. Kurbanlardan birinin de tekerlekli iskemleye bağımlı bir engelli olduğu belirtildi. Yaralılardan 772’sinin durumunun ciddi olduğu, 86’sının ağır yaralı olduğu kaydedildi.
16.20: Uluslararası Af Örgütü, Twitter’dan, ”Gazze’de uluslararası hukukun ve insan haklarının iğrenç şekilde çiğnenmesine tanıklık ediyoruz. Bu derhal sona ermeli” çağrısını yaptı.
KALIN: UTANÇ DUVARINDA YENİ LEKE
16.05: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter’dan paylaşımda bulundu: ”Bugün İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği de ayrı bir utanç tablosudur.”

Bugün İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir.
Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği de ayrı bir utanç tablosudur.

DIŞİŞLERİ: KATLİAMI LANETLİYORUZ
16.04: Dışişleri Bakanlığı “ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve tüm BM kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınıyoruz. Bu tasarrufu hukuki açıdan yok hükmünde saydığımızı yineliyoruz. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğini vurguluyoruz” açıklaması yaptı.
“ABD yönetimi bu tutumunda ısrar ederek, Ortadoğu’daki en temel sorunun çözüm zeminini tahrip etmiştir. Barış sürecinde ortaya konulan yerleşik parametreleri aşındırma riski taşıyan bu kararın bölgede yol açacağı menfi sonuçların sorumluluğu da bütünüyle ABD yönetimine ait olacaktır” çıkışında bulunan açıklamada, “İsrail güvenlik güçlerinin barışçı gösteri yapan Filistinlilere uyguladığı katliamı lanetliyoruz” vurgusu yapıldı.
ÇAVUŞOĞLU: KINAMAK YETMEZ
15.45: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail askerlerinin Filistinlileri öldürmesine ”Bugünkü katliamı kınamak yetmez, artık ortak adımlar atmak gerekiyor” tepkisini gösterdi. Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliğ’nin hep birlikte daha güçlü bir tavır sergilemesi gerektiğini belirtti.
15.42: Dumanların gerisinde kalan İsrail güçlerine taş atan Filistinli yaşlı bir kadının görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

FİLİSTİN HÜKÜMETİNDEN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI
15.36: Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf Mahmud, İsrail hükümetini ‘İsrail işgaline karşı kahramanca direnen Gazzelilere karşı korkunç bir katliam düzenlemekle suçladı. Mahmud, uluslararası toplumu bu korkunç katliamı durdurmak için müdahale etmeye çağırdı.
SIRADA GUATEMALA VAR
15.30: Orta Amerika ülkesi Guatemala, büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma faaliyetlerinin tamamlandığını, Kudüs Büyükelçiliği’nin çarşamba günü resmen açılacağını açıkladı.
15.30: Fransız haber ajansı AFP, sağlık yetkililerine dayanarak Gazze sınırında öldürülen Filistinlilerin sayısının 37’ye yükseldiğini duyurdu. Yaralı sayısı en az 1800 olarak ifade edildi.
15.07: Gazze sınırında öldürülen Filistinlilerin sayısı 28’e çıktı. Böylece ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği’nin açıldığı gün, İsrail’in 2014’teki Gazze saldırısından beri bir günde en çok Filistinlinin öldürüldüğü gün olarak tarihe geçiyor.

BOZDAĞ: KATLİAMDAN İSRAİL KADAR ABD DE SORUMLU
15.00: Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’te açılmasını protesto eden Filistinlilerin katledilmesine ”Katliamdan İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur” tepkisini gösterdi. Twitter’dan 12 mesaj paylaşan Bozdağ ”ABD ve İsrail, ne yaparsa yapsın, hangi adımı atarsa atsın, yaptıkları ile attıkları adımlar Türkiye için yok hükmündedir” diyerek şöyle devam etti: ”Kudüs eninde sonunda tam özgürlüğüne kavuşacaktır. ABD ve İsrail, eninde sonunda Kudüs’ü gerçek sahiplerine bırakmak mecburiyetinde kalacaklardır.”

1)Kudüs,Mirac Mucizesi’nin şahididir.

Kudüs,Müslümanların ilk kıblesidir.

Kudüs,Hz.Muhammed(S.A.V.)’in ziyaretini tavsiye ettiği üç mescidden (Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa) Mescid-i Aksa’nın bulunduğu şehirdir.

Kudüs,Filistin Devleti’nin başkentidir.

14.53: Fransız haber ajansı AFP, Gazze sınırında öldürülen Filistinlilerin sayısının 25’e yükseldiğini duyurdu.

GERÇEK MERMİLERLE YÜZLERCE KİŞİ VURULDU
14.31: İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın Kalendiya askeri kontrol noktasında Filistinlilerin protesto yürüyüşüne İsrail güvenlik güçleri müdahale etti. Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya’da toplanan bir grup Filistinliye İsrail askerleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla saldırdı. Filistinliler, İsrail askerlerinin müdahalesine taşla karşılık verdi. Batı Şeria’nın El Halil ve Beytüllahim şehirlerinde düzenlenen protestolara da İsrail askerleri müdahale etti.
14.26: Filistin Kızılayı, İsrail güvenlik güçlerinin Gazze sınırındakilere gerçek mermi, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gazla saldırdığını duyurdu. Yaralılardan en az 253’ünün gerçek mermiyle vurulduğunu belirtti.
14.21: Gazze’de Filistinlilerin can kaybı 18’e çıktı. Kurbanlardan biri 14 yaşında bir erkek çocuğu.
ALMANYA: KUDÜS HEM İSRAİL HEM DE FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ OLMALI
14.13: Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, ”Kudüs’ün hem İsrail’in hem de Filistin’in başkenti olması şeklinde bir çözüm getirilmelidir” dedi. Adebahr, Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği açılışına hangi Alman yetkililerin katılacağı sorusunu, ”Ortadoğu politikalarıyla ilgili tutumumuzda şüphe uyandırmamak için Almanya Büyükelçisi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun dün akşam verdiği resepsiyona katılmadı. Bugünkü açılış törenine de hiçbir Alman diplomat davet edilmedi” diye yanıtladı.

14.00: Gazze’de Filistinlilerin can kaybı 16’ya çıktı.
13.54: ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan Kudüs Büyükelçiliği’nin açılışının Fox News ve Fox Business kanallarından canlı yayımlanacağını duyururken ”İsrail için büyük bir gün” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder