ABD, YPG’ye silah gönderdi - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

19 Mayıs 2018 Cumartesi

ABD, YPG’ye silah gönderdi


SURİYE, Deyrezzor – ABD’nin  YPG’ye silah yardımı devam ediyor.
ABD, Deyrezzor operasyonu kapsamında YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ağır silahlar ile zırhlı Hummer araçları gönderdi.
Sputnik’e konuşan DSG yetkilisi, ABD’nin kendilerine ağır silahlar ve zırhlı araçlar gönderdiğini belirtti.
DSG kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında PKK’nın Suriye kolu YPG’nin de içerisinde yer aldığı örgüte ağır silah ile zırhlı araç göndermeye devam ediyor.
‘DEYR EZ ZOR OPERASYONU İÇİN DAHA ÇOK SİLAHA İHTİYAÇ VAR’
Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan bir DSG yetkilisi ABD’nin Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek “ABD, Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle bize 200 tırla zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. Silahlar ve zırhlı  araçlar Kürdistan bölgesinden (Kuzey Irak) karayoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu. Oradan da tırlarla Deyr ez Zor doğusuna bırakıldı. Deyr ez Zor operasyonu devam ediyor. Operasyon için daha çok silaha ihtiyacımız var” dedi.
4200 TIRLA AĞIR SİLAH VE ZIRHLI ARAÇLAR GÖNDERİLDİ
Sputnik’e konuşan DSG’ye bağlı Deyr ez Zor Askeri Meclisi Genel Komutanı Ahmed Ebu Hewlada ABD’nin IŞİD ile mücadele kapsamında kendilerine her türlü destekte bulunduğunu belirterek, ABD’nin silah ve zırhlı araçlar gönderdiğini söyledi.
ABD, şimdiye kadar DSG’ye 4200 tırla DSG’ye ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi.
Ankara, YPG’ye silah verilmesine şiddetle karşı çıkıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder