YPG, ders kitaplarını Türkiye’de bastırıyor - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

5 Nisan 2018 Perşembe

YPG, ders kitaplarını Türkiye’de bastırıyor

YPG’nin Suriye kuzeyinde etkinlik gösterdiği alanlarda kullandığı sözde ders kitaplarını Türkiye’de bastırdığı bir kez daha ortaya çıktı. İstanbul’da örgüte yakın gazete matbaasından sözde ders kitabı olarak hazırlanmış yüzlerce kitap bulundu.

türkiye de ypg ders kitapları üretiliyo

Suriye kuzeyini kontrol eden YPG/PKK’nın, ele geçirdiği alanlardaki okullarda okuttuğu ders kitaplarını Türkiye’de bastırdığı bir kez daha ortaya çıktı. Daha önce Diyarbakır’da TIR’larda yakalanan örgütün ders kitapları son operasyonda ise İstanbul Beyoğlu’nda faaliyet gösteren örgüte yakın Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi matbaasında ele geçirildi.
Suriye’ye gönderilmek üzere hazırlandığı belirlenen kitaplarda Türk Silahlı Kuvvetleri “işgal ordusu” olarak tanımlanırken, sayfalarda bolca örgüt lideri Abdullah Öcalan fotoğrafları olduğu görüldü.

Sorumlu ve yöneticileri gözaltına alındı

Gazeteye baskına giden süreç, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın soruşturmasıyla başladı. Polis, operasyonun gazetenin bağlı olduğu Gün Matbaacılık Reklam Film Basın Yayın Tanıtım San. Tic. Ltd. Şti.’ne de baskın düzenledi.  Yayın yoluyla “terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle başlatılan soruşturmada, çalışan, yönetici ve sorumluları gözaltına alındı. 28 Mart’ta başlatılan operasyonlar kapsamında 21 şüphelinin yakalandığı bilgisi aktarıldı.
Kasım Z., Cemil T., Cumali Ö., Polat A., Erdoğan Z., İlhan S., İrfan K., Kazım G., Mehmet E.S., İsmail E., Musa K., Mürsel D., Cengiz K., Saadettin D., Kemal D., Necat H., Süleyman G., Muhammed Ö., Özgür B. ve Mehmet K.Ö.’nın İstanbul’da; Uğur S. K.’in ise Diyarbakır’da gözaltında alındı.
Operasyonlarda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildiği bildirildi.
Şüpheliler hakkında ”Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve ”Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlatılırken iddianamede gazetede yer alan haberlerde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de ”işgalci” olarak gösterildiği, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Afrin’de sivilleri katlettiği” gibi terör örgütünün amacına ve ideolojisine yönelik ifadelerin yer aldı.

Kitaplar matbaada ele geçirildi

Soruşturma kapsamında kayyum atanan gazetede ise inceleme başlatıldığı öğrenildi. İnternet sitesi üzerinde yer alan bilgilere göre Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Çukurlu Çeşme Sokak Beyoğlu adresinde faaliyet yürüten gazete inceleme yapıldı. Yine gazeteye ait Gün Matbaacılık’ta ise örgütün “ders kitabı olarak” kullandığı kitapların ele geçirildiği belirtildi.
Gazetenin matbaasında ele geçirilen ve Afrin’e gönderilmek için hazırlandığı tespit edilen kitaplarda; Kürt çocuklarının kanının damarlarında kuruduğu iddia edilerek “Sütteki bebekler bile düşmanın zulmünün farkına vardılar. (Sözde) önderin (Abdullah Öcalan) özgürlüğü için bir olmamız yeterli. Bütün Kürt halkı ayağa kalktı, artık böyle yürümez diye. Umudumuz önderimiz güzel günleri getirecek” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder