YPG, “Allahu Ekber” diyerek o köye saldırdı - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

2 Nisan 2018 Pazartesi

YPG, “Allahu Ekber” diyerek o köye saldırdı

Afrin son durum haritası: Meryemeyn köyüne giren YPG militanlarının, sığınaktaki köylüleri dışarı çıkarmak için ÖSO ve TSK askeri gibi davrandığı, “Allahu Ekber” diyerek tekbir getirdiği ortaya çıktı


suriyede ypg

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında YPG’li militanlardan temizlenen Afrin’e bağlı Meryemeyn köyünde örgütün oynadığı akıl almaz oyunu köylüler anlattı. Köye gelen militanların ‘Allahu Ekber’ diye bağırarak kendilerine ÖSO süsü verdiği, bu şekilde sivillerin dışarıya çıkmalarını sağladıkları ortaya çıktı.

Tekbir sesini duyan köylü sığınaklardan çıktı

Köyde sıcak çatışmaların yaşandığı sırada tüm siviller kendilerini korumak için sığınaklara girerken, kendilerine destek arayan militanlar köyde kimseyi bulamadı. Köylülerin sığındıkları alanlardan çıkması için hazırladıkları planı uygulayan YPG militanları köye girişlerinden bir süre sonra, ‘Allahu Ekber’ diye bağırarak köylülerin çıkmasını amaçladı.
öso taklidi

ekbir seslerini duyan köylüler ise ÖSO ve Türk askerinin geldiğini zannederek dışarıya çıktı. Karşılarında PKK/PYD ve YPG’li militanları gören siviller neye uğradığını şaşırdı.


ypg allahuekber


Silah altına almaya çalıştılar

Köylülerin dışarı çıkması sonrasında militanlar dışarıya çıkan sivilleri zorla silahaltına almaya çalıştı. Ancak köylülerin direnmesi üzerine militanlar, belirledikleri sığınaklardan sivilleri zorla dışarıya çıkarttı.

O sığınaklarda öldüler

Yaşadıklarını anlatan adını vermek istemeyen bir köy sakini, “Silahlarla gelip bizi sığınıklardan çıkardılar, kendileri girdi. İlerleyen zamanlarda ise uçak gelip, kaldıkları yerleri bombaladı” dedi.
Meryemeyn köyünde yaklaşık 10 bin kişinin yaşıyor. Birçok sivil ise evlerine yeniden dönmüş durumda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder