Yemen'de BAE destekli güçler Dali'nin kontrolünü ele geçirdi - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

11 Nisan 2018 Çarşamba

Yemen'de BAE destekli güçler Dali'nin kontrolünü ele geçirdi

Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen "Hizam Emni" güçleri, ordu güçleriyle girdikleri çatışmada Dali kentinin kontrolünü ele geçirdi.


Yemen'de hükümete bağlı kaynaklardan alınan bilgiye göre, hükümet güçleri, bulundukları noktalardan çekilerek şehrin merkezindeki karargahına geri döndü.
Taraflar arasında ara ara çatışmalar olduğu belirtilirken ölü ya da yaralı askerlerin sayısı ile ilgili bir bilgi verilmedi.
Hükümet kaynakları dün de Hizam Emni güçlerinin Dali kentinin güneyinde güvenlik noktalarını ele geçirme girişiminin ardından ordu ile birlikte çatışmaların çıktığını ifade etmiş, bir askerin öldüğünü, 20'sinin yaralandığını aktarmıştı.
BAE tarafından desteklenen ve "Hizam Emni" adıyla bilinen güçler, 2015'te Aden ve çevre vilayetlerde görev yapmak üzere kurulmuştu. Söz konusu güvenlik güçleri Güney Geçiş Konseyi olarak bilinen ve Yemen'in bölünmesini isteyen yapının idarecileri tarafından yönetiliyor.
Yemen'in başkenti Sana'nın Husiler tarafından işgalinin ardından ülkenin geçici başkenti konumuna gelen Aden'de ocak ayında meşru hükümete bağlı Cumhurbaşkanlığı koruma güçleri ile Geçici Konseye bağlı BAE tarafından desteklenen "Hizam Emni" güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Çatışmalar, Hizam Emni'nin bazı kışlaları ele geçirmesiyle sonuçlanmıştı.
Dali vilayeti ise son zamanlarda askeri ve sivilleri hedef alan patlamaların yoğun yaşandığı bölgelerden biri olarak dikkati çekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder