Tel Rıfat ve Çevresi Ne Olacak ? - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

16 Nisan 2018 Pazartesi

Tel Rıfat ve Çevresi Ne Olacak ?Tel Rıfat ve Çevresi Ne Olacak?
TSK ve TSK destekli Özgür Suriye Ordusu'nun başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekatının 58. gününde Afrin kentinde, Mabatlı kasabasında ve Afrin de kontrol sağlandı uluslar arası kamuoyunun merak ettiği en önemli nokta Tel Rıfat ve Minnag hava üssü bölgelerine yönelik TSK ve ÖSO operasyon yapacak mı oldu. TSK ve ÖSO yetkililerinden operasyonun sınırına ve süresine ilişkin net bir açıklamanın olmaması ve Zeytin Dalı Harekatı boyunca Tel Rıfat ve yakın çevresine yönelik fiziki bir ilerlemenin gerçekleştirilmemiş olması da bu bölgenin geleceği konusunda soru işaretlerini arttıran bir başka etken oldu.
Tel Rıfat ve çevresinin geçmişi
Bu bölgenin geleceğini değerlendirmeden evvelce bölgenin tarihselliğine, kalite ve niceliğine bakılması bu noktada elzem görünmektedir. Tel Rıfat ve etrafsi, Suriye savaşı evveli ve ardından da Arap nüfusun yoğun olarak yaşadığı bir bölge olmasıdir ve 2016 yılının Şubat ayına kadar Suriyeli muhaliflerin elinde bulunmuştur. Rusya’nın hava desteği ile beraber YPG bölgeyi ÖSO’dan ele geçirmiştir. Aynı vakitte bu bölge, Fırat Kalkanı operasyonu ve Halep’in rejim doğrulusunda ele geçirilmesinden evvelce Halep ve Türkiye arasında bağlantıyı sağlamakta idi. Bu bakımdan Halep’in kuşatılması sürecine gidilmeden evvelce Rusya’nın bu bölümde YPG’nin alan kazanmasına destek olması rejimin daha rahat bir şekilde Halep’e odaklanmasına imkan tanımıştır.  Rusya’nın vermiş bulunduğu hava desteği, YPG’nin Afrin kantonu olarak lanse ettiği bölümde, Rusya’nın YPG ile ilişkilerini geliştirmesine de zemin oluşturmuştur. Rusya bu yardımı ile beraber, Afrin ve etrafında asker konuşlandırmış ve mobilize ettiği birlikler ile bölümdeki varlığını göstermiştir. Bu hal aynı vakitte ABD’nin Suriye’deki vekalet kuvveti konumunda tespit edilen YPG’yi rejim eksenli uzlaşının yanısıra yer almasına yönelik Rusya’nın stratejisinin bir parçası olmuştur. TSK ve TSK destekli ÖSO’nun gerçekleştirmiş bulunduğu Fırat Kalkanı operasyonu sürecinin sonucunda Rusya ile YPG bir uyuşma gerçekleştirmiştir. Anlaşma kapsamında Rusya Menbiç’e askeri sevkiyat gerçekleştirmiş ve YPG’ye kalkan olmuştur. Rusya’nın Menbiç hamlesi, Rusya’nın YPG’ye yönelik izlediği stratejiyi gösteren mühim verilerdendir Fakat Rusya, İran ve Türkiye’nin başlatmış oldukları Astana süreci sonucundaki ilerlemeler ve YPG’nin ABD eksenli tavrında bir farklılık olmaması Zeytin Dalı Harekatı’nın zeminini oluşturmuştur. Elbette ki icra edilen harekat salt olarak bu niçine bağlamak doğru olmayacaktır. Fakat Tel Rıfat ve Afrin’in, Türkiye ve Rusya bağlamında ciddi bir ciddiye haiz bulunduğu gerçeği de önümüzde durmaktadır.
YPG’nin Tel Rıfat bölgesinde tespit edilen Ayn Dakka köyünde pusuya düşürdüğü 50’ye yakın ÖSO milisinin naaşlarını bir tır dorsesinin arka kısmına  koyarak Afrin caddelerinde sergilemesi ise ÖSO doğrultusunda YPG’ye olan nefreti arttırmıştır. Bölgenin YPG doğrulusunda ele geçirilirken yoğun Rus bombardımanına uğraması bölümde tespit edilen onlarca sivilin hayatını kaybetmesine ve onbinlercesinin de Azez ya da Türkiye’ye göç etmesine sebebiyet vermiştir. Afrin ve YPG kontrolünde tespit edilen etraf bölgelerinden hem Türkiye’nin sınır şehirlerine hem de ÖSO’nun kontrolünde tespit edilen Azez ve Mare kentlerine yönelik YPG’nin gerçekleştirmiş bulunduğu havan ve füze saldırıları bölge halkının tepkisine niçin olmuş ve TSK’nın bölgeye operasyon yapmasına yönelik davette tespit edilen gösterilerin yapılmasına sahne olmuştur. Nitekim Türkiye’nin takviyeleri ile ekipmanları sağlanan ve askeri eğitime tabi tutularak yapılan Suriye Milli Ordusu ortamında binlerce Tel Rıfat ve etrafından milislerin bulunduğu bilinmektedir. Bu noktada Zeytin Dalı Harekatının ulusal, uluslararası ve bu yönüyle de ulusal dinamiklere sahip bulunduğu gerçeği önümüzde durmaktadır.
Tel Rıfat’ın geleceği
Yukarıda bahsini ettiğimiz ulusal dinamiklerde hesaba katıldığında ÖSO’nun Tel Rıfat ve etrafında hakimiyet kurulmasına yönelik talebi belirgindir. Zeytin Dalı Harekatı vakitsince açıklamalarda tespit edilen ÖSO yetkililerinin ve ÖSO bünyesindeki savaşçıların servis edilen görüntülerde Afrin’den ileri hedefin Tel Rıfat olacağı yönündeki beyanları da bu bölgeye yönelik operasyon olasılıklarını arttıran mühim verilerdir. Türkiye’nin öncelik olarak YPG’nin Fırat nehrinin batısından tamamiyle temizlenmesini hedefleyen anlayışı, Menbiç’e yönelik kararlı söylemleri, icrasına başlanmış bir operasyonda eksik nokta bırakılmamasını doğuracaktır. Bütün bu nedenler bir arada hesaba katıldığında Tel Rıfat, Minnag, Deyr Cemal, Şeyh İsa başta olmak üzere bu bölgelerin ve etraf yerleşim birimlerinin YPG’den arındırılması en muhtemel netice olarak gözükmektedir.
Tel Rıfat ve etrafı Rusya ve rejim yönünden Halep merkezinin güvenliği yönünden ehemmiyet taşımaktadır. Suriyeli muhaliflerin Halep’in yarısını ele geçirdikleri operasyona liderlik eden Liva el Tevhid grubunun merkezi de Tel Rıfat’ta idi. İdlib bölgesindeki gözetim noktaları, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ve Afrin’de TSK ve ÖSO’nun zenginliği Halep merkezinin 3 cepheden kuşatılması manasına gelmektedir. Tel Rıfat’ın kaderi Türkiye ve Rusya arasında siyasi müzakere neticesi belirlenmesi öngörülmektedir. Türkiye ve Rusya arasındaki müzakerelerin 4 değişik neticesi olabilir.
1- Bölgenin TSK ve Milli Ordu doğrulusunda denetim edilmesi.
2- Bölgenin Rusya ve Rejim yanlısı milisler doğrulusunda denetim edilmesi.
3- Bölgenin taraflar arası bölüşülmesi.
4- Bölgenin TSK ve Milli Ordu doğrulusunda denetim altına alınması ve sonrasında Milli Ordu’nun bölümden çekilip yalnızca ulusal polis güçlerin Tel Rıfat ve etrafında varlıklarına devam etmesi.
Tel Rıfat amacıyla ne tür bir senaryonun gerçekleşeceği bilinmemektedir. Ancak Zeytin Dalı Harekatı’nın 58. gün ortamında Afrin kent merkezini ele geçirmesi neticesinde Tel Rıfat ve etrafı askeri anlamda basit bir hedeftir. TSK ve Milli Ordu bölgeyi kısa bir vakit ortamında denetim altına alma imkânına sahiptir. Diğer yandan bölgenin Türkiye’nin onayı olmadan rejim ve rejim yanlısı milislere devredilmesi düşük bir ihtimaldir. Nitekim Türkiye bölümde bir oldu bittiği kabul etmeyeceğini ispatlamıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder