Suriye'de Son Durum - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

15 Nisan 2018 Pazar

Suriye'de Son Durum

Suriye Son Durum

2011 yılında Suriye'nin Dera kentinde başlayan kıvılcım 8 yıldır kesintisiz devam etmektedir. Rejim ile değişik muhalif gurupların karşı karşıya gelmesinde en etkin güç orta doğuda ince planları olan dış güçlerin kışkırtmalarına dayanmaktadır. Yıllardır orta doğuda devam eden savaşın adresi olan Suriye'de bir türlü istikrar sağlanamadı. İşid, YPG, PYD Amerika, Rusya, Türkiye ve İran gibi pek çok ülkenin Esed Rejimine karşı savaş vermesi Suriye halkının göç etmesine sebep olmaktadır.Paylaşılamayan Ülke Suriye Son Durum

Halkının maruz şiddet, ölümler ve göçe rağmen, hayalet şehre dönen yerleşim yerleri Suriye'nin son durumunu tüm dünyada gözler önüne sermektedir. Üçlü zirveler olarak Astana görüşmelerinin yapıldığı Rusya'daki görüşmelerde alınan kararların geçici olması Suriye^ye güven ve istikrarı getiremedi,
Amerika ve Batılı bazı ülkelerin illegal güçlere sağladığı silah desteği Suriye son durum hakkında olumsuz gelişmelerin daha uzun süreç alacağının sinyali durumundadır.


Suriye'de Türkiye'nin Rolü


Türkiye'nin Suriye topraklarına yönelik yapmış olduğu operasyonlarda sadece kendi sınır güvenliğini korumaya yönelik olduğunu ve terör örgütlerince boşaltılan Suriye yerleşim alanlarını özgür Suriye güçleri ile birlikte terörden temizleyerek yeniden içinde yaşayan halka güvenli bölgeler haline getirmek, bölgede istikrar ve güven oluşturmak amacına yönelik olduğu Hükümet yetkililerince açıklanmaktadır.
Etkisiz hale getirilen terörist sayısı, ülkede bulunan muhacir Suriyeliler, şehit vatan evlatları Suriye son durum bilgileri olarak basında güncel olarak yer almaktadır. İdlib, Membiç, Afrin ve bu bölgeler arasındaki yerleşim yerleri Türk Ordusunun 20 Ocak 2018 yılında Zeytin Dalı Harekatı sonucu İşid ve YPG, PYD ve diğer oluşumlardan temizlendi. Harekatın sona ermemesinin ana sebebi tekrardan bu alanda oluşabilecek risklere karşı önlem ve tedbirler alınmasına yöneliktir.

Dünyanın Suriye’ye Bakışı

Suriye de 2011 yılından bu yana süregelmekte ve bitmeyen savaş olarak tüm dünyada yankıları devam etmektedir. Bu savaş maddi ve manevi olarak büyük yıkımlara yol açmaktadır. Birleşmiş Milletlerin çağrıları sivil toplum kuruluşları ve insani yardım dernekleri Suriye’deki savaşın bitmesine yönelik çağrılarda bulunmaktadır. Ülkede ince hesaplar peşinde olan ülkelerin ve savaş tacirlerinin Suriye son durum fantezileri sürmektedir. Savaş bazı ikili ilişkileri gündeme getirmektedirler. Bu ikili ilişkiler diğer ülkeleri olumsuz etkilemektedir.
Her an dengelerin değişmeye meyilli olduğu Suriye'de Esat rejiminin hala ayakta kalması Rusya ve İran desteğine bağlı olarak süregelmektedir. Kimyasal silahların kullanıldığı, insanlık dramının yaşandığı, açlık sefalet ve bulaşıcı hastalıkların olduğu, bebek ölümlerinin yaşandığı bu savaşın bitmesi için Birleşmiş Milletlerin çalışmalarını daha etkin bir şekilde sürdürmesi gereklidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder