Suriye'de Son Durum Nedir - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

20 Nisan 2018 Cuma

Suriye'de Son Durum Nedir

Suriye'de Son Durum Nedir?

Ülkemize sınırı bulunan Suriye yıllardır iç savaşla mücadele etmektedir. 2011 yılından Esed Hükümeti ile muhalif güçlerin savaştığı Suriye'de halk zor günler geçirmektedir. Peki, Suriye son durum nedir? Taraflar arasında ateşkes sağlandı mı? 


Suriye Son Durum 

Yıllardır iç savaşla mücadele eden Suriye'de Şubat 2018'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararı ile insani ateşkes sağlanmıştır. Lakin bu ateşkesin süresi 30 gün olduğu için kalıcı çözüm değildir Suriye son durum: iç savaş biraz hafiflemiş olsa da iç savaşın etkileri hala sürmektedir. Öte yandan 4 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Suriye zirvesi yapılmıştır.


Suriye Zirvesi! 

Ankara Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı 4 Nisan 2018'de tarihi bir zirveye şahitlik etti. Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliye'sinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla "üçlü Suriye zirvesi" düzenlendi. Önce Suriye'deki son durumun kritiğini yapan üç lider ardından basın toplantısında soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilki 22 Kasım 2017 tarihinde Rusya'nın Soçi kentinde yapılan zirvenin ikincine ev sahipliği yapmaktan epey mutlu olduğunu belirtti. Zirveye üç lider dışında Mevlüt Çavuşoğlu, Berat Albayrak, Hakan Fidan, Nurettin Canikli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. Zirvenin ardından yayımlanacak ortak bildiride Suriye'deki devam eden ateşkesin sürekliliği, ateşkes ihlallerinin önlenmesi, Suriye'nin toprak bütünlüğü gibi konuların yer alacağı tahmin ediliyor.

Suriye'de İç Savaş Ne Zaman Başladı? 

2010 yılında başlayan Arap ülkelerindeki halk hareketlenmelerinden Suriye de etkilenmiştir. Arap Baharından etkilenen Suriye'de 15 Mart 2011'de hükümetin devrilmesi amacıyla protestolar başlamıştır. Protestoların tüm ülkeye yayılması ise Nisan 2011'de olmuştur. Suriye İç Savaşı başta Esad yönetimindeki Suriye Hükümeti, Suriye Ordusu ve Suriye'deki muhalif güçlerin katılımıyla başlamış olsa da iç savaşa daha sonra Irak Şam İslam Devleti gibi başka gruplar da katılmıştır. Suriye son durum olarak Birleşmiş Milletler kararı ile ateşkes sağlanmıştır lakin iç savaşın etkileri hala devam etmektedir. Öte yandan Türkiye başta birçok ülkeye göç eden mültecilerin ülkelerine dönüp dönmeyeceği merak edilmektedir. 


Suriye'den Türkiye'ye Zorunlu Göçlerin Etkileri 

2011 yılında iç savaş çıkan Suriye'de yaşam imkansız hale gelmiş bunun akabinde Suriye vatandaşları başta Türkiye olmak üzere başka ülkelere sığınmaya başlamışlardır. Peki Türkiye'ye göç eden mültecilerin ülkeye etkileri nelerdir? 
1. Toplumsal anlamda karışıklık 
2. Suriye vatandaşlarına tanınan ayrıcalıklardan dolayı ekonominin zarar görmesi. 
3. Açlık, barınma sorunu gibi birçok zorlukla mücadele eden göçmenlerin mecburi olarak hırsızlık, fuhuş gibi şeylere yönelmesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder