Suriye'de askeri havaalanı vuruldu - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

9 Nisan 2018 Pazartesi

Suriye'de askeri havaalanı vuruldu

Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin merkezindeki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. SANA "Tayfur havaalanını birden fazla füze vurdu" ifadelerini kullandı. Rusya saldırının Lübnan hava sahası içerisinden, İsrail savaş uçakları tarafından düzenlendiğini duyurdu. Rusya, iki İsrail savaş uçağı tarafından atılan 8 füzeden 5'inin Suriye hava savunma savunma sistemleri tarafından engellendiğini duyurdu. Suriye ise Rusya'nın ardından yaptığı açıklamada İsrail'i suçladı. Suriye devlet medyasında "T-4 Havaalanına Lübnan hava sahasından gerçekleşen saldırı birkaç füze ateşleyen F-15 hava araçları tarafından düzenlendi" ifadesi yer aldı.


Suriye devlet televizyonu, Humus'taki Tayfur askeri havaalanı yakınlarında yüksek seste patlamaların duyulduğunu bildirdi.
Başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta'daki yardım görevlileri hükümeti Cumartesi akşamı kuşatma altındaki bölgeye kimyasal silahla saldırı düzenlemekle suçladıktan sonra ABD Başkanı Donald Trump "hayvan" ifadesini kullandığı Esad için "büyük bir bedel ödeyecek" demişti. Ancak Amerikalı yetkililer saldırıyı Washington'ın gerçekleştirmediğini söylüyor.
Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü, "Şu an, Savunma Bakanlığı Suriye'de hava saldırıları gerçekleştirmiyor" dedi.
Sözcü, "Ancak durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Suriye ile başka yerlerde kimyasal silah kullananlardan hesap sorulması için diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı. Reuters'a konuşan Amerikalı bir üst düzey yetkili de, ABD'nin Suriye hükümetine ait askeri üsse herhangi bir saldırı gerçekleştirmediğini söyledi.
RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI SALDIRIYI İSRAİL'İN YAPTIĞINI AÇIKLADI


Rusya Savunma Bakanlığı, Pazartesi sabaha karşı TSI saati 3:25-3:53 arasında İsrail Hava Kuvvetlerine ait iki F-15 savaş uçağının Suriye hava sahasına girmeden, Lübnan üzerinden Homs yakınındaki Tifor, diğer adıyla T-4 hava üssüne 5 füze ateşlediklerini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlıklarının İsrail’den saldırıyla ilgili ısrarla açıklama bekledikleri de kaydedildi.
Hava savunma sistemlerinin devreye girdiği saldırı sırasında atılan füzelerden üçünün havada imha edildiği, ikisinin ise hava üssüne isabet ettiği kaydedildi. Suriye yönetimi kontrolündeki Tifor üssünde görevli Rus askeri danışmanlar arasında şans eseri can kaybı olmadığı da söylendi.
Suriye’deki hava üssüne İsrail’in neden saldırı düzenlediğini sorgulayan Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov, “İsrail’den bunu neden yaptıklarını bir an önce öğrenmek istiyoruz. Gerekli yazışma savunma ve dışişleri bakanlıkları kanallarından yapıldı bile. Üsse yönelik füzelerin ateşlenmesi Suriye’nin Duma kasabasında kimyasal saldırı düzenlendiği provokasyonundan hemen sonra gerçekleşmesi İsrail’in başka ülkelerin (ABD) telkiniyle de hareket etmiş olabileceğine işaret ediyor. İsrain anlamlı gerekçe gösterememesi halinde durum son derece vahım sonuçlar doğuracaktır” dedi. 
RUS DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İSRAİL'E KINAMA 
Dışişleri Bakanlığı, İsrail ablukası altındaki Gazze sınırında 30 Mart tarihinden bugüne kadar gerçekleştirilen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıları kınadı. 
Dışişleri Bakanlığı'ndan, Gazze sınırında yaşanan saldırılara ilişkin yapılan açıklamada, "İsrail'in 30 Mart 2018 tarihinden bu yana gerçekleştirilen barışçı protestolarda aralarında gazeteci Yaser Murtaja'nın da yer aldığı 29 masum kişinin hayatını kaybetmesine ve binlerce kişinin yaralanmasına neden olan saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Saldırılarda hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifa diliyoruz. Bu saldırgan tutumuyla tüm uyarılara karşın uluslararası hukuku ayaklar altına alan ve görevini yapan gazetecileri dahi hedef almaktan çekinmeyen İsrail’e karşı uluslararası toplumun ortak tavır almasını bekliyoruz" denildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder