Erken seçim ne zaman olur - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

17 Nisan 2018 Salı

Erken seçim ne zaman olur

2018 Erken seçimi ne zaman, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği “erken seçim” açıklamaları sonrası, gözler olası seçim tarihine çevrildi. İşte 3 Kasım 2019’da yapılması gereken seçimler için verilen tarih…


Erken seçim ne zaman olacak ?

MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme getirdiği erken seçim Türkiye gündemine geldi. Cumhurbaşkanı Erdogan’ın “düşüneceğiz” açıklamasıyla birlikte, gözler olası seçimlerin hangi tarihte  yapılacağına çevrildi.

Erdoğan: Değerlendiririz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim teklifi mevzusunda TBMM‘de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “Bahçeli ile 17.04.2018 Tarihin de saat 13.30’da görüşmemiz olacak; orada bu durumu düşüneceğiz. Şu anda söyleyecek bir şey yok” dedi.

Normal tarihi: 3 Kasım 2019

Bahçeli, önlerinde iki seçeneğin bulunduğunu ifade ederek, “Ya Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin normal tarihi olan 3 Kasım 2019 beklenecek; ya da milli mecburiyet ve ortaya çıkan meşru gerekçelerden dolayı seçimler erkene çekilecektir” dedi.
Bahçeli konuşmasında, “Bilinmelidir ki gerekli uyum yasalarının süratle çıkarılmasının akabinde, Milliyetçi Hareket Partisi takdir ve tercih hakkını seçimlerin erkene alınmasından yana kullanacaktır. Bu işi daha fazla uzatmaya gerek yoktur. Kaosa oynayanların oyunlarını bozmak şarttır. Seçim var mı yok mu, erken mi olacak, zamanında mı yapılacak anlaşmazlık ve çekişmelerine son verilmesinin vakti gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

Erken seçim ne zaman yapılacak?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi muhataplarına ve “aziz millete” samimi ve tartışılmasını ümit ettiği bir teklifte bulunmak istediğini belirterek, seçim tarihine ilişkin de 26 Ağustos 2018’i işaret etti. Bahçeli konuşmasında şunları kaydetti:
26 Ağustos 2018 Pazar günü, yani Malazgirt Zaferi ile Büyük Taarruzun yıl dönümlerinde, Türk milletinin yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekili genel seçiminde Türk ve Türkiye düşmanlarına hak ettikleri dersi vermesi en makul, en mantıklı, en akılcı, en demokratik yoldur. İrade milletindir, istikbal milletindir, istiklal milletindir, ihanet ise millet karşısında asla tutunamayacaktır. İç ve dış tehditlerin ağırlaştığı zaman diliminde, Türkiye yeni hükümet sistemine çok seri şekilde geçmeli, taşlar yerine oturmalı, sığ tartışmalar bıçak gibi kesilmelidir. Bize göre başka çare kalmamıştır.

Hodri meydan dediler

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 26 Ağustos 2018’de yapılması çağrısına ilişkin, “Arkadaşlar, hodri meydan. Biz CHP olarak her zaman seçime hazırız. Hazır olduğumuzu da söyledik” dedi.
HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan da, partisinin TBMM’deki grup toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim teklifi konusunda, “Erken seçim kararı aldıysanız HDP olarak hodri meydan diyoruz” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder