E-Devlet Şehitlik Sorgulama Nasıl Yapılır - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

7 Nisan 2018 Cumartesi

E-Devlet Şehitlik Sorgulama Nasıl Yapılır

Şehit Bilgisi Sorgulama” E-Devlet hizmeti üzerinden açıldı. “Şehit Bilgisi Sorgulama” ekranı ile 1800”lerden 1974’e kadar geçen süreçte, Osmanlı ve Türkiye’nin girdiği savaşlarda verilen kayıplar arasında dedenizden 3 kuşak geri gidip, ailenizden birilerinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz .
E-Devlet sistemi üzerinden başlayan “soyağacı” hizmeti sonrasında, son olarak vatandaşların soyağaçları üzerindeki “şehitlik” bilgileri de sanal ortamda sunulmaya başlandı. E-Devlet sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı sitesi üzerinde, girilen bilgilerle vatandaşlar, Osmanlı’nın son yüzyılından itibaren, Kıbrıs Savaşı’na kadar geçen süreçte, savaşta hayatlarını kaybetmiş yakınlarının bilgilerine ulaşabiliyor.
Milli Savunma Bakanlığı’nca hazırlanan sistem, ilgili tarihlerdeki dönemi kapsadığı için “1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama” şeklinde adlandırılıyor.
“Şehitlik sorgulama” hizmetini kullanarak, MSB Arşiv Müdürlüğü kayıtlarında Osmanlı Türkçesi ile şehit ibaresi yazılı arşiv belgelerinde yer alan 1853-1928 dönemine ait şehit personel verileri sorgulanabiliyor.
Bu hizmet ile 1853 – 1928 yılları arasında:
• Kırım Savaşı (1853 – 1856)
• Osmanlı – Rus Savaşı (1877 – 1878 / 93 Harbi)
• Osmanlı – Yunan Savaşı (1897)
• Trablusgarp Savaşı (1911)
• Balkan Savaşları (1912 – 1913)
• Birinci Dünya Savaşı (1914 – 1918)
• Kurtuluş Savaşı (1919 – 1922)
Savaşlarında hayatlarını kaybetmiş aile büyüklerinizin kim olduğunu öğrenme şansı elde edebiliyorsunuz.
Şehitlik sorgulamayı 3 adımda gerçekleştiriyoruz
İlk olarak “soyacağı” çıkarma işlemlerini, ardından “şehitlik sorgulama” işlemlerini yapıyoruz… Tabi tüm bu işlemler “E- Devlet Kapısı” olarak bilinen https://www.turkiye.gov.tr/adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. Tüm bunlar için E-Devlet sistemine üyesi olmanız gerektiğini hatırlatalım. İşte başından sonuna madde madde işlemler…
Önce soyağacımızı bulalım…

1- E Devlet Üyelik:

Önce  E Devlet sistemine giris için ptt şubelerinden şifre almalı ya da bankaların online işlemlerinden doğrudan E-Devlete bağlanmalısınız.
2- E Devlet Giriş:
Aşağıda fotoğrafına yer verdiğimiz giriş ekranında gördüğünüz gibi önce T.C. kimlik numaranızı, ardından PTT’den size verilen şifreyi girerek sisteme girin. E devlet girişiyle birlikte sadece soyağacı ve şehitlik sorgulama değil aynı zamanda maaş sorgulama, SSK primlerinizi görüntüleme, SSK hizmet dökümü gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

3- Soyağacı sorgulama nasıl yapılır:
“E- Devlet Kapısı” olarak adlandırılan E Devlet sistemine giriş yapınca, karşınıza bir karşılama ekranı çıkar. Oraya “soyağacı yazın” ve aramaya tıklayın. Zaten siz bunu yazarken hemen arama kutucuğunun altında “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” hizmeti belirecektir.


Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmetini daha önce kullandıysanız talebiniz daha önce alınmıştır” gibi bir uyarı alacaksınız. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulan hizmeti ilk kez kullanıyorsanız, “Talep sıranıza göre alt-üst soy bilgileriniz en kısa sürede hazırlanacaktır. Belgeniz oluşturulduğunda doğrulanmış cep telefonu numaranız veya e-posta adresinize bilgilendirme yapılacaktır. E-posta ve cep telefonunuzu doğrulamak için Bilgilendirme Tercihlerini kullanabilirsiniz” bilgilendirmesi ile karşılaşacaksınız. Başvuru yoğunluğuna göre, artık sıraya alındınız. Telefonunuza gelecek mesaj ile birlikte artık soy ağacınıza bakabilirsiniz. Bu 1-3 iş günü kadar sürebilir. Gelen soyağacı alt-üst belgesinde babanızın annesi ve babası ile onun annesinin annesi ve babasının babasını ve üçüncü kuşak geçmişine kadar sorgulama imkanınız olabiliyor. Burada onların doğum yerine, Hane, sıra no, medeni hali, yaşayıp yaşamadığı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu şekli ile 1844’lere kadar gitmek mümkün…

Şehitlik sorgulama nasıl yapılır:

Soyağacında edindiğiniz bilgilerin bir çıktısını alın. İsimler önünüzde dursun. Şehitlik sorgulama için yine E-Devlet sistemi https://www.turkiye.gov.tr/ ana sayfasına gelin. Arama kutucuğuna “Şehitlik bilgisi” yazınca zaten 1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama başlığını göreceksiniz. Oraya tıklayıp aşağıda ki ekrana gelebilirsiniz
Karşınıza çıkan formdaki çıktısını aldığınız bilgileri girin ve sorgula’ya basın. Üç kuşak geriye kadar soyacağınız da “şehit” olarak kayıtlara girmiş bir büyüğünüz var ise ekranda karşınıza çıkacaktır.

Şehitlik sorgulama hizmetinden faydalanmak için BURAYA tıklayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder