Afrin’e yeni sınır kapısı açılıyor - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

5 Nisan 2018 Perşembe

Afrin’e yeni sınır kapısı açılıyor

YPG’den temizlenen Afrin’e yeni sınır kapısı geliyor. Cilvegözü’nden sonra Hatay’dan Suriye’ye açılacak ikinci gümrük kapısı “Zeytin Dalı” olacak.


YPG’den temizlenen Afrin’e yeni sınır kapısı geliyor. Cilvegözü’nden sonra Hatay’dan Suriye’ye açılacak ikinci sınır kapısı “Zeytin Dalı” olacak.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından görevlendirilen yetkililerin bölgedeki incelemeleri kapsamında Hatay sınırında açılacak yeni gümrük kapısının detayları aktarıldı. Terörden arındırılan Afrin bölgesine uzanacak yeni kapının Hatay’ın Kumlu ilçesi Hamam köyü yakınlarında açılacağı ve isminin “Zeytin Dalı” olacağı belirtildi.

Cilvegözü’nden sonra Hatay’dan Suriye’ye açılacak ikinci sınır kapısının güzergahı Bükülmez ve Oğulpınar arasından Cinderesi’ne, oradan da Afrin’e giden yol olarak belirlendi. Türkiye tarafında Hatay-Reyhanlı arasındaki yolun yakın olması da yeni kapının kısa sürede hizmete açılmasına imkan sağlayacak. Kapının açılacağı yol, Afrin’den sonra en büyük ikinci yerleşim yeri olması nedeniyle stratejik öneme sahip olan Cinderesi’nden geçecek. Diğer yandan kapı Halep’e ulaşacak en kısa ticaret yolu olarak da kullanılabilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder