TSK/ÖSO Cinderes’e girdi: Afrin son durum harita ( 8 MART 2018 ) - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

8 Mart 2018 Perşembe

TSK/ÖSO Cinderes’e girdi: Afrin son durum harita ( 8 MART 2018 )

TSK/ÖSO Cinderes’e girdi: Afrin son durum harita (7 Mart 2018)… Bülbül, Racu, Şeyh Hadid ve Şeran beldeleri sonrasında TSK/ÖSO Cinderes’e bu sabah girdi. Afrin’de ilk kez şehir savaşının başladığı rapor ediliyor.

         Afrin son durum 8 Mart 2018. Burası Cinderes. YPG'li militanlar, TSK/ÖSO unsurlarına saldırıyorTSK/ÖSO Cinderes’e girdi: Afrin son durum harita
(8 Mart 2018)
Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO güçleri sabahın ilk saatlerinde Cinderes’e girdi. Çatışmalar başladı. Cinderes’te bulunan YPG sivil evlerden TSK/ÖSO’yu hedef alıyor. Cinderes merkez’de çok şiddetli çatışmalar sürüyor. Afrin harekatı kapsamında ilk şehir savaşı başladı. İşte 7 Mart 2018 Afrin hattında yaşanan sıcak gelişmeler….

              Cinderes beldesine sabah saatlerinde giriş yapıldı. Güneydeki Cinderes Tepesi 8 Mart 2018

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana Afrin’de 4’ü belde merkezi, 121’i köy, 30’u kritik nokta olmak üzere toplam 155 bölgeyi kontrol altına aldı. Dün Şeran beldesini ve çevresindeki Hirbet Şiran, Katme, Metinli, Sirkan köylerinin kontrolünü ele geçiren ÖSO askerleri bu kazanımlarla Azez ve Halep arasındaki yola ulaşarak stratejik Kefr Cenne’ye giden yola kavuştu. Bugün de çok sayıda kritik noktayı ele geçirdi.

Saat - 06:10

Kritik tepe ele geçirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın 47. gününde Cinderes’in merkezinde çatışmalar başladı.
TSK ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), 20 Ocak’tan bu yana sürdürdüğü Afrin operasyonu 47. gününde hız kesmeden devam ediyor. TSK ve destek verdiği ÖSO güçleri, terör örgütü PYD/PKK’nın kontrolündeki Afrin merkezine ulaşmada önemli aşamalardan biri olan Cinderes’e dayandı.
Afrin’e bakan istihkam mevzilerini ele geçiren TSK ve ÖSO, Cinderes şehir merkezinde meskun mahal operasyonlarına başladı.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
Sabahın ilk saatlerinde cinderes yapılacak operasyon öncesi bilgilendirme toplantısı ve harekata hazırlık.
İlk hamle Cinderes güneyinde gerçekleşti. Cinderes güneyinde, beldeyi tepeden gören Cinderes Tepesi günün ilk ışıklarıyla kontrol altına alındı. Bu noktanın ele geçirilmesiyle birlikte belde mücevir alanı için de ayak basılmış oldu.
Afrin son durum harita. 8 Mart 2018- Cinderes ve Şeran hatlarında hareketlilik sürüyor. Şeran bölgesindeki Kafr Cenne köyü Afrin’e giden yol için kritik önemde. Bu sabah ise Cinderes’te meskun mahal operasyonları başladı.

10:10

TSK/ÖSO Cinderes’e giriş yaptı

Cinderes doğusundaki Tal Hamu köyü ÖSO/TSK güçlerinin denetimine girmişti. Bu sabahın ilk saatlerinden itibaren ÖSO güçleri Cinderes beldesinin dış mahallelerinden beldeye giriş yaptığı rapor edildi.11:08

Kafr Cenne Köyü ele geçirildi

Şeran kasabasının güneyinde yer alan Kafr Cenne köyü ele geçirildi. Kafr Cenne köyü Afrin’e giden yol için kritik önemde. Afrin’e olan mesafe 7 km’ye indin. Afrin Şeran yolu kontrol altına alındı.
Kafr Cenne köyü Afrin için kritik önemde. Afrin’e giden otoyolun denetimi için bu köyün ele geçirilmesi gerekiyordu.

Kafr Cenne, Afrin’e kuzeydoğudan açılan yolu kontrol etmesi, PYD/PKK’nın doğu kanadındaki önemli savunma hatlarından biri olmasıyla önem taşıyor.
Kafr Cenne köyünün alınması ile birlikte Nubl Zehra – Afrin yolu tamamen kapandı.
Ayrıca, Kafr Cenne, Afrin ilçe merkezinden önceki son büyük yerleşim. Afrin, bir ilçe merkezi ve Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 belde merkezinden oluşuyor. PYD/PKK, harekat sinyallerini aldığı dönemde tüm yığınak ve savunma hatlarını Afrin ilçe merkezinde oluşturmuştu.

13:02

4 rejim milisi yakalandı

Kafr Cenne köyünde rejim milisi 4 militanın canlı olarak yakalandığı belirtildi. Diğer taraftan Şeran beldesinin güneyinde bulunan beldede 4 gün önce Türk jetleri tarafından vurulan ve 36 milisin öldüğü, eski Rus ve 4 gün öncesine kadar rejim milislerinin kullandığı üssün görüntüleri ortaya çıktı.
      Kafr Cenne eski Rus ve Rejim Üssü… Üste geçen hafta 36 rejim milisi TSK bombardımanında öldürülmüştü.
Ele geçirilen alanda binanın son hali dikkat çekti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder