Tel Rıfat TSK/ÖSO kontrolünde - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

27 Mart 2018 Salı

Tel Rıfat TSK/ÖSO kontrolünde

Tel Rıfat son durum: Tel Rıfat TSK ve ÖSO güçleri tarafından kontrol altına alındı. Rus güçlerinin bölgeden çekilmesi sonrası Tel Rıfat ele geçirildi.


tel rıfat

Zeytin Dalı Harekatı‘nda Afrin’de kontrolün tamamen sağlanmasının ardından gözlerin çevrildiği Tel Rıfat‘ta kritik gelişme yaşandı. Ruslarla yapılan mutabakat sonrası Rus güçlerinin çekildiği Tel Rıfat‘a, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları giriş yaptığı bildirildi. Bir süredir hazırlıkları yapılan operasyon, Rusya ile müzakerelerin ardından Rus güçlerinin bölgeden çekilmesi sonrasında sabah saatlerinde başladı. Harekatın başlamasıyla sonuç alınması bir oldu.


Tel Rıfat ilçesi, Afrin’in 21 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. Suriye’yi, Türkiye üzerinden batı dünyasına bağlayan Kilis-Halep Karayolu’nun geçtiği Tel Rıfat, Minnag Havaalanı gibi önemli bir lojistik üs noktasına da ev sahipliği yapıyor.

08.10

Ruslarla müzakereler tamamlandı

Afrin’in ele geçirildiği 18 Mart sonrasında Afrin idari sınırlarında birkaç köy daha alındıktan sonra duran Zeytin Dalı Harekatı, Ruslarla süren müzakereler sonrasında bu sabah yeni bir aşamaya girdi. Rusların Tel Rıfat üzerinden kaygılarının bu müzakerelerde masaya konulduğu ve iki tarafın mutabakatı ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları beldeye yönelik harekata başladı. Harekat kapsamında ilçedeki YPG hedeflerinin havadan hedef alınmaya başlandığı bildirildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  26 Mart’ta katıldığı AK Parti Trabzon 6. olağan il kongresinde konuşmuş, “İnşallah kısa sürede Tel Rıfat’ı da kontrol altına alarak, bu harekatı hedefine ulaştıracağız” sözleriyle Tel Rıfat için operasyon sinyali vermişti.

13.03

TSK-ÖSO Tel Rıfat’a giriş yaptı

TSK’nın Tel Rıfat’a girdiği rapor edildi. Ruslarla yapılan müzakerelerin olumlu sonuç vermesi ardından bazı hedefler havadan vuruldu. TSK ve ÖSO daha sonra karadan Azez’e bağlı belde sınırlarına giriş yaptı.
tel rıfat haritası
Daha öncesinde TSK saldırılarına karşı korunmak için beldedeki tüm yüksek alanlara rejim ve Rus bayrakları asıldığı dikkat çekerken, YPG’lilerin belde merkezini tamamen boşalttıkları görüldü.

13.10

İlk raporlara göre hiç çatışma yaşanmadı.

13.17

Minnag Hava Üssü, Türk ordusu kontrolüne girdi.

13.21

Afrin, Cinderesi, Atme, İdlib karayolu kesintisiz olarak trafiğe açıldı.

2016’da Rus desteği ile işgal edilmişti

Tel Rıfat 2011’de başlayan savaşın ardından muhaliflerin kontrolüne geçmişti. YPG bu hatta sadece Afrin’i kontrol ediyordu. Ancak Türkiye’nin 16 Aralık 2016’da IŞİD kontrolündeki El Bab’a yönelik harekatıyla birlikte, YPG de hem doğu hem batıdan bu hatta saldırılar düzenlemeye başlamıştı. Türkiye Menbiç Afrin arasını kapatmaya çalışırken, YPG de daha güneyden bu koridoru kurmak için doğu hattındaki Menbiç hattından Afrin’e doğru Arime’ye kadar, Afrin ilçe sınırlarından Tel Rıfat’ı ve doğusundaki alanları ele geçirdi. ÖSO’yakarşı ilerleyen YPG, Rus ve rejim hava desteğinde TSK’ya rağmen bu alanları kontrol altına almıştı.

13.35

YPG, 1 bölge ve 2 kantonu kaybetti

Afrin ve Tel Rıfat’ın ele geçirilmesi YPG’nin kantonlarına büyük darbe vurdu. Örgüt, Suriye genelindeki sözde idari yapılanması “3 bölge ve 6 kanton”dan oluşuyor. YPG kantonları ve bölgeleri şöyle:
Cezire Kantonu:  Haseke ve Kamışlı
Fırat Kantonu: Kobani ve Tel Ebyad
Afrin Kantonu: Afrin ve Şehba (Tel Rıfat alanlarının bulunduğu bölge) Afrin kantonu olarak yer alan alanların tamamı TSK kontrolüne girdi.
İşgalde tuttuğu Rakka ilini, sözde özel statüde gösteriyor. Afrin ve Tel Rıfat, YPG’nin kantonlara böldüğü 3 bölgenin bir parçasını oluşturuyordu.

13.40

Tel Rıfat’tan ilk fotoğraf

Ele geçirilen Tel Rıfat Beldesinden ilk fotoğraflar düşmeye başladı.
tel rıfat

YPG, 250 bin Arap’ı beldeden çıkarmıştı

YPG/PKK, Tel Rıfat’ı işgali sırasında yaklaşık 250 bin Arap sivili göçe zorlandı. Tel RıfatlılarFırat Kalkanı bölgesine komşu ve muhaliflerin kontrolünde bulunan Azez ilçesine sığındı. Örgüt, işgalden sonra Tel Rıfat’a Afrin’den getirdiği Kürt aileleri yerleştirmeye başladı. Halihazırda ilçede 15-20 bin civarı Kürt ve Arap yaşıyor. Ancak bunların yalnızca 700-800 kadarı Tel Rıfat’ın yerlisi olan Araplardan oluşuyor. 2 yıl sonra beldenin ele geçirlesiyle tehcir edilen Arapların da topraklarına dönmesi bekleniyor. Beldede Afrin’den gelen bazı yerleşimciler de bulunuyordu.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder