Sincar Operasyonu Başladı: Harita ve Detaylar - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

27 Mart 2018 Salı

Sincar Operasyonu Başladı: Harita ve Detaylar

ırak

Sincar’daki PKK Varlığına İlişkin Bilgiler
 1. 2014 yılında ABD-Peşmerge-PKK ortaklığı ile DEAŞ’ın bölgeden çıkarılmasıyla birlikte Sincar, PKK terör örgütünün Irak’ın batısındaki yönetim merkezi haline geldi. Sincar, stratejik öneminden dolayı “İkinci Kandil” olarak anılıyor.
 2. Konumundan dolayı Sincar, PKK için hem güvenli bir sığınak hem de Suriye ve Türkiye topraklarına sızabileceği bir geçiş noktası konumunda.
 3. Toplamda 3200 km2 ‘lik bir alan olan Sincar bölgesinde terör örgütü PKK’nın 12 adet kampı bulunuyor.
 4. Kandil ile Sincar arasında kalan bölgede terör örgütü PKK’nın 7 ayrı kampı bulunuyor.

ırak
Sincar Dağı’nın Güney Doğusunda Yer Alan PKK Noktalarından Biri (36°19’55″N 42°4’12″E)

Sincar Operasyonun Aşamaları

İddialara göre PKK terör örgütünün Irak’ın kuzeyinden temizlenmesi kapsamında Sincar’a yönelik yapılacak operasyon 4 aşamadan oluşacak;
 1. Irak merkezi hükümeti ile ortak hareket edilerek Sincar bölgesinden PKK’lı teröristler çıkartılacak, bölgedeki silahlı Ezidi gruplar Irak merkezi yönetimine bağlanacak.
 2. PKK terör örgütünün Mahmur bölgesindeki kampı teröristlerden temizlenecek.
 3. Sincar’dan başlanarak doğu istikametinde ilerlenecek ve Metina, Zap, Hakurk gibi PKK kampları bölgeden temizlenecek.
 4. Son aşamada ise Kandil’e operasyon düzenlenecek. Kandil’den Süleymaniye bölgesine kadar uzanan dağlık alandan teröristler temizlenecek.
  ırak

26 Mart 2018: Sincar’a operasyon yapılacağı sinyali verildikten sonra PKK’ya yakın kaynaklar örgütün Sincar’dan çekileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. An itibariyle Irak Ordusu’nun PKK’nın çekildiği bölgelere konuşlandığı bildiriliyor. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, Anadolu Ajansı’na yapmış olduğu açıklamada 15’inci Tugay’a bağlı birliklerin, Sincar ilçesi ve Sinun kasabasına geçip ağır silahlarla bölgede konuşlandığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Irak merkezi hükümetinden gelecek bir yetkili ile görüşeceğini söyledi. Görüşmenin konusu Sincar olacak.
23 Mart 2018: Terör örgütü PKK’ya yakın haber ajanslarının aktardığı bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sincar’a operasyon sinyali vermesinin ardından teröristler bölgeden çekilme kararı aldı. Türkiye ve Irak’ın ortak operasyonundan çekinen KCK terör örgütü, Ezidilerin artık örgütlü bir toplum olduğu ve bölgede güvenlik sorunu bulunmadığı bahanesiyle bölgeden çekilme kararı aldıklarını açıkladı.
18 Mart 2018: Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Cuburi, yapılan görüşmede Irak’ta PKK gibi silahlı grupların istenmediğini, PKK’nın Irak güvenliğini tehdit ettiğini belirtti. Ayrıca Irak’ta PKK’ya yönelik operasyonlar için Türkiye ile işbirliğine hazır olunduğu mesajı verildi.

Sincar Operasyonu Başladı

Beklenen Sincar Operasyonu başladı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bölgede kurulmak istenen “terör koridoruna” karşı ilk hamlesini Fırat Kalkanı Harekatı ile yapmıştı. Başarıyla tamamlanan harekattan  tam 295 gün sonra Afrin’e Zeytin Dalı Harekatı adı altında operasyon düzenleyen TSK, yalnızca 58 günde Afrin kent merkezini teröristlerden temizledi.
 Başbakan Binali Yıldırım, 22 Mart 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekatı’nın başarıyla tamamlandığını açıkladı. Zeytin Dalı Harekatı’nın tamamlanmasından 3 gün sonra, 25 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincar’da bulunan PKK terör örgütüne yönelik “Sincar Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı. Peki, Sincar nerede? Sincar’ın önemi nedir? Detaylar haberimizde…
sincar operasyonu

Irak’ın kuzeyinde, Ninova ili sınırları içinde yer alan ve Ezidi nufüsun çoğunlukta olduğu Sincar, 2014 yılında terör örgütü DEAŞ tarafından işgal edildi. 13 Kasım 2015 tarihinde Peşmerge-PKK-ABD, Sincar’da DEAŞ’a karşı ortak operasyon düzenledi ve DEAŞ bir günde bölgeden geri çekildi. Terör örgütü DEAŞ’ın bölgeden çekilmesi ile birlikte Sincar’a yerleşen YBŞ-PKK terör örgütü (Yekîneyên Berxwedana Şingal – Şengal Direniş Birlikleri), halen bölgedeki varlığını sürdürmektedir.
Sincar Operasyonu yeni planlanmış değil. Fırat Kalkanı Harekatı’nın başarıyla tamamlandığı Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandıktan 6 gün sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 05 Nisan 2017 tarihinde “Terör örgütlerine karşı başka operasyonlar da planlıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Sincar üzerinde askeri seçenek  kullanacağız, terör örgütleri orada var oldukları sürece kullanacağız. Kandil neyse bizim için, Sincar da odur, bölgede PKK terör örgütü var.” açıklamasında bulunmuştu.

Sincar Operasyonu Neden Önemli?

Peki, terör örgütü PKK için Sincar’ı özel kılan nedir? Sincar neden “İkinci Kandil” olarak anılıyor?
 • Dağlık olan arazi teröristler için doğal bir güvenli bölge sağlıyor,
 • Türkiye-Irak-Suriye sınır hatlarının kesiştiği stratejik bir nokta,
 • Teröristler için güvenlik açısından Kandil kadar güvenli olmasa da stratejik konumu Sincar’ı kritik bir nokta yapıyor,
 • Terör örgütlerinin sıkça nemalandıkları, etnik ve mezhepsel ayrılıkların bulunduğu bir bölge,
 • PKK’nın örgüte yeni eleman bulabileceği insan kaynağı mevcut olan bir bölge,
 • ABD’nin bölgedeki varlığı ve PKK’ya olan desteği Türkiye’nin bölgedeki etkisini zayıflatıyor,
 • PKK’nın bölgede eğitim kampları bulunuyor. Ancak stratejik noktalardaki ABD varlığı, bölgeyi operasyon yapma açısından hassas bir nokta konumuna getiriyor.
Bölgedeki PKK varlığına karşı Sincar Operasyonu’nun başlatıldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şu sözlerle ifade edildi: “Sincar’a da gireceğiz dedik. Şimdi oraya da operasyonlar başladı. İçeride teröristlerle mücadele, dışarıda da mücadele. Bizim derdimiz teröristler. Biz bir işgal devleti değiliz. Onun Batı’da örnekleri var. Bizim geçmişimizde böyle bir şey yok.”
Türkiye cumhubaşkanı

8 Mart 2018 tarihinde de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Irak merkezi hükümetinin PKK terör örgütüne karşı Kuzey Irak’ta ortak operasyon düzenleyeceğini açıklamıştı. Yapılan açıklamada Zeytin Dalı Harekatı’nın mayıs ayına kadar tamamlanacağı ve akabinde de Kuzey Irak’a operasyon yapılacağı belirtilmişti.
Çavuşoğlu, Irak içinde de kanton benzeri yapıların oluşmaya başladığını ve bu terör varlığının hem Irak merkezi hükümeti hem de IKBY için bir tehdit olduğunu söylemişti. Tüm bu gelişmeler ışığından Sincar bölgesine bir askeri harekat herkes tarafından bekleniyorduHiç yorum yok:

Yorum Gönder