Raco’da dönüşler başladı: İşte beldeden son fotoğraflar - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

14 Mart 2018 Çarşamba

Raco’da dönüşler başladı: İşte beldeden son fotoğraflar

                             Afrin Racu kasabası 14 Mart 2018- Son durum

Raco’dan (Racu) son fotoğraflar: Halk dönüyor: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) YPG’den kontrol altına aldığı, Afrin’in stratejik öneme sahip Racu belde merkezinde halk evlerine dönmeye başladı


TSK’nin 20 Ocak’ta Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de, YPG mensuplarını etkisiz hale getirmek, üzere ÖSO desteğiyle başlattığı Zeytin Dalı Harekatı başarıyla sürüyor.


Beldenin teröristlerden temizlenmesinin ardından evlerinin durumunu görmek için gelen Abdülkerim Meri, Racu’nun ÖSO kontrolüne geçtiğini öğrenince bazı yakınlarıyla beldeye döndüğünü söylüyor. Resmi haber ajansı AA’ya konuşan Mari, yaşadıklarını anlattı.
Abdülkerim Meri. Racu sakini. Raco’dan (Racu) son fotoğraflar

Mari YPG’nin kendilerini evlerinden ve beldelerinden sürdüğünü belirterek, meskenlerini karargaha dönüştürdüğünü söyledi. Meri, “Teröristler izinsizce evimize yerleşmiş, bir duvarında delik oluşturup, başka binalara geçmişler. Ama çok şükür genel olarak bir sıkıntı yok. Kısa süre içinde toparlanacağımızı düşünüyorum” diyor.ÖSO komutanlarından Muanned el Şimali ise daha önce evlerinden sürülen diğer belde sakinleriyle, halen beldede yaşayan herkesin geri dönebileceğini belirterek “Biz insanlara şunu söylüyoruz. Kürt, Arap, Türkmen, Hristiyan fark etmez terörist olmayan herkese kapımız açık. Hepsi bizim kardeşimiz, yıllarca birlikte yaşadık, zaten insanlar bunu bildikleri için dönüyor” diyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder