Anti roket sistemi AKKOR, tanklara monte edilmeye başlandı - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

25 Mart 2018 Pazar

Anti roket sistemi AKKOR, tanklara monte edilmeye başlandı

Aselsan AKKOR Koruma Sistemi tanklara monte ediliyor.TSK, elindeki eski model T-60 tanklarına ısı güdümlü roketlere karşı koruma sistemi monte edilmeye başlandı. Milli imkânlarla geliştirilen AKKOR (Akıllı Koruma Sistemi) güçlü sensörlerle yakın mesafeden atılan füzeleri imha ediyor.


PYD/YPG’nin ABD’den aldığı silahlar arasında anti tank savar füzeleri ve karadan havaya fırlatılarak uçak ve helikopter düşürebilen Manpads’lar ön plana çıkıyor. Türkiye terör örgütü YPG, kara harekatı sırasında elindeki tank savar füzelerle Türkiye’nin tanklarını imha etme girişimi sonrası harekata katılan M60-T ve Leopard tanklarına milli tank koruma sistemi Akkor ile donatılmaya başlandı. Asıl adı Aktif Koruma Sistemi olan Akkor, ASELSAN tarafından yerli ve milli çalışmalar sonucu üretildi. Tank ve diğer zırhlı araçlarda da kullanılabilen Akkor, tanklara monte edilerek, güçlü radar ve sensörleriyle 360 derece tam koruma sağlıyor. Uzaktan atılan güdümlü tank savar füzelerinin yanı sıra, yakın mesafeden atılan füze ve roketleri de anında fark ederek, havada imha ediyor.

İster uzak mesafeden ister yakın mesafeden atılabilecek bir roket, Akkor’un reaksiyon gösterme kabiliyetiyle havada algılanabiliyor ve hemen sistemin algoritma özelliği devreye giriyor.
Böylece füzenin hızı, geliş yönü gibi tüm özellikleri tespit edilerek, gelen füzenin en uygun mesafede imha edilmesi için gerekli hesaplama yapılıyor.
Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
Turkey's projects;

-Modernisation of M60T (FIRAT)
-Modernisation of Leopard 2A4 (Leopard 2NG)
-Modernisation of M60A3
-Altay main battle tank serial production.


Saniyeler içinde gerçekleşen bu işlemlerin ardından tank füzesi belirlenen mesafeye kadar geldikten sonra, Akkor’un kendi akıllı mühimmatı ateşleniyor. Mühimmattaki akıllı tapa, karşıdan atılan füzeye en yakın olduğu anda kendini patlatarak, tanka atılan füze havada imha oluyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder