Afrin’e böyle girilecek - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

11 Mart 2018 Pazar

Afrin’e böyle girilecek

Afrin son durum harita-Canlı anlatım (11 Mart 2018). Afrin ilçe merkezinde ve Raco Cinderes hattında çok sayıda köy ele geçirildi, çember daraldı. İşte saat saat kritik gelişmeler…


TSK ve TSK destekli ÖSO, Afrin’de 8 köyü ele geçirdi. Cinderis-Afrin yolunda stratejik önemdeki Bableit Havaalanı kontrol altına alındı.
Raco beldesi kuzeydoğusunda ve doğusundaki Büyük ve Küçükçakmak ve hocamanlı köyleri kontrol altına alındı.
Afrin kuzeyindeki Ali Bek, Kaybar ve Merviye köyleri de kontrol altına alındı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Afrin’de 950 kilometrekarelik alan kontrolümüz altında” dedi. Böylece 2 bin kilometrekarelik Afrin ilçesinin yüzde 50’sinde kontrol sağlanmış oldu. Erdoğan, ilk 51 günde etkisiz hale getirilen militan sayısının ise 3 bin 300’e yükseldiğini duyurdu.
Peki Afrin doğusu kapısına kadar ulaşan kuzeyde de ilçeye dayanan TSK ve ÖSO güçlerinin Afrin merkeze yönelik taktik planı ne?

Afrin doğu hattında ele geçirilen tepelerden ilçe merkezi böyle görünüyor.

Bazı değerlendirmelere göre güneydoğu hattında da kent girişine kadar yaklaşacak olan birlikler, önce ilçe merkezini güney hattı dışında tam kuşatmaya alacak. Bu noktada önce merkeze girmek yerine Tel Rifat’a girilecek. Böylece arka savunma hattı temizlenirken, açık kalan Afrin güney hattından da sivil geçişlere olanak sağlanacak. Böylece iyice yumuşatılan ilçe merkezine bu hamle sonrası giriş yapılacak.
Askeri açıdan merkez düşmüş olsa da batı hatlarında hala merkeze hakim tepelerin YPG elinde olması, şu aşamada Afrin’e girişin erken olduğu değerlendirmelerine neden oluyor.
Zeytin Dalı Harekatı Canlı Haritası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder