Çember daralıyor: Afrin son durum harita – Canlı Anlatım (16 Mart 2018) - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

16 Mart 2018 Cuma

Çember daralıyor: Afrin son durum harita – Canlı Anlatım (16 Mart 2018)


Afrin son durum harita – Canlı Anlatım (16 Mart 2018). Afrin’in yüzde 70’i TSK/ÖSO kontrolüne geçti. Afrin’e sıfır noktada konuşlanmayı sürdüren TSK/ÖSO, harekata iç kısımlarda kalan boşluklarda ilerleyerek devam ediyor. Afrin’de son durum ne… Canlı Anlatım’la sizlerle

Afrin son durum harita – Canlı Anlatım (16 Mart 2018)
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgün Suriye Ordusu’nun (ÖSO), 20 Ocak’tan bu yana müşterek yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı 56. Gününde sürüyor.
Dün Afrin batı, Bülbül, Cinderes kuzey ve Mabetli Şeyh Hadid hatlarında 15’ten fazla köyün ele geçirildiği Afrin’de TSK ve ÖSO dün son olarak Cinderes’in 4 km kuzeyinde bulunan Yukarı Meski ve Aşağı Meski köyleri ile stratejik öneme sahip 524 ve 544 rakımlı tepeleri ele geçirilmişti.
Operasyonun başından bu yana Afrin’de kontrol büyük oranda TSK/ÖSO kontrolüne girdi.

Afrin’in ne kadarında kontrol sağlandı

Alan hesaplamaları dikkate alındığında 2 bin kilometrekareden oluşan Afrin’de toprakların yüzde 70’i TSK/ÖSO kontrolüne girmiş durumda.
Afrin bölgesi, ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde merkezleri TSK ve ÖSO’nun kontrolünde bulunuyor.
6 belde ve 360 köyün bulunduğu Afrin’de şu ana kadar 210’u köyü ele geçiren TSK/ÖSO, yerleşim yerlerine oranları dikkate alındığında ise Afrin merkez ilçe dahil Afrin bölgesinin yüzde 58.3’lük alanında kontrolü sağlamış bulunuyor.
Son olarak Afrin ilçe merkezi etrafındaki kuşatmayı sıkılaştıran birlikler, Kafer Çil’i alarak merkeze ait dış mahallelerin 600 metre yakınına ulaşmıştı.
Zeytin Dalı Harekatı’nın 56. gününde de Canlı Anlatım’la kritik gelişmeleri sizler için saat saat aktarmaya devam ediyor. Afrin’de bugün yaşanan ve öne çıkan gelişmeler şöyle:

06.00:
Afrin’den kaçışlar sürüyor.

08:00:

Dün Abd’ye ait Chinook tipi helikopterin, Irak-Suriye sınırında düşmesi sonucu bugün 7 abd denizcisinin öldüğü duyuruldu.

10:12:

ÖSO güvenlik birimlernden alnan bilgiye göre; PKK’nın üst düzey komutanları iki gün önce Afrin’den rejim bölgelerni kullanarak,Rakka’ya geçti

10.30:

TSK destekli ÖSO birlikleri Afrin batısında, Cinderes beldesinin 7 km kuzeyindeki Çoban ve Kura (Kurdan) köyünü ele geçirdi.

11.43:

Raco doğusunda Çalkam, Şeyh Bilal, Çarkatlı, Çatalkapı ve 800 ile 1500 rakımlı tepeler alındı.

11.51:

TSK Afrin ilçe merkezine havadan bildiri atmaya başladı.
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Afrin bölgesinde bulunan teröristlere yönelik olarak aşağıdaki bildiri Arapça ve Kürtçe olarak havadan atılmıştır.

12.05:

Afrin son durum harita


Sabah saatlerinden bu yana 6 köy ele geçirildi. Ele geçirilen köylerden ikisi Cinderes kuzeyinde, diğer 4’ü ise topluca Racu beldesinin doğusunda bulunuyor.

12.47

Afrin batı hattı. Kent merkezinden çıkan siviller. YPG’nin “zafer” işaretleri yerini, “Tekbir” (Allah’ı birlemek için yapılan işaret-‘Allah bir’ demek) işaretlerine bırakıyor.
Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

القوات الخاصة اصحاب القبعات الحمراء تقوم باستقبال وتأمين أهلنا المدنيين القادمين من مدينة عفرين ضمن عملية

12.53

Afrin ilçe merkezinin 4 kilometre kuzeybatısında bulunan Cuvayk köyü ele geçirildi. Köy Mabetle beldesi ile Afrir ilçe merkezinin tam ortasında bulunuyor. Bugün ele geçirilen köy sayısı 7 oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder