Suriye’de ateşkes ne anlama geliyor - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

25 Şubat 2018 Pazar

Suriye’de ateşkes ne anlama geliyor

Dört yıldır Rusya ve Esad’ın kuşatmasıyla onbinlerce sivilin Doğu Guta’da katledilmesine ses çıkarmayan BM daimi üyeleri, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği harekatın 36. gününde Suriye genelinde ‘ateşkes’ için anlaştı. Savaş boyunca veto edilmeyen tek bir Suriye kararında birleşemeyen ABD ve Rusya, ilk kez aynı karara imza atmış oldu.


 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Cumartesi yapılan oturumda, ‘Suriye’de milyonlarca kişiye insani yardım ulaştırmak ve durumu kritik hastalarla yaralıları tahliye etmek’ gerekçeleri ile 30 günlük ateşkes ilan edilmesini öngören tasarı kabul edildi.
Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararının 72 saat içerisinde yürürlüğe gireceği belirtildi.
Üç kez ertelenen tasarının Cumartesi yapılan toplantısı bildirilen saatten yaklaşık iki saat sonra başladı. Bu süre içinde tasarı konusunda çekinceleri olan Rusya’nın ikna edilmeye çalışıldığı belirtildi.
Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ‘güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir’ bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ‘durumu ağır hasta ve yaralıların’ tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ‘gecikmeden’ çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.
Kararda ayrıca özellikle insani durumun ‘alarm verdiği’ Doğu Guta’da da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya’da kuşatmanın kaldırılması talebinde bulunuldu.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden alınan “Ateşkes” kararında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Özgür Suriye Ordusu’nun Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bir açıklama olmadı.
Ateşkese gerekçe olarak, 4 yıldır kuşatma altında tutulan Doğu Guta’daki ‘insani durum’ gerekçe gösterildi.
Ancak, 4 yıldır bekleyen BM daimi üyelerinin, Türkiye’nin 20 Ocak’ta Afrin’de YPG/PKK’yı hedef alan harekata başlaması sonrasında bu kararı alması akıllarda soru işaretlerine neden oldu.
Kararın Afrin’e yönelik harekatı hedef alıp almadığı Türkiye’nin tavrına bağlı olarak şekillenecek.

Suriye’de ateşkes ne anlama geliyor, suriyede ateşkes, zeytin dalı harekatı bittimi, ateşkes zeytin dalı harekatını etkilermi, afrin harekatı ateşkes, doğu guta ateşkes

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder