Afrin son durum haritası: Cinderes kuşatıldı (24 Şubat 2018) - Güncel Savaş Haritası ve Haberleri

Son Dakika

24 Şubat 2018 Cumartesi

Afrin son durum haritası: Cinderes kuşatıldı (24 Şubat 2018)

Afrin kuzeybatısındaki Racu beldesine bağlı Maskah köyü.. Beldenin güneyinde yer alan köy, 24 Şubat'ta TSK/ÖSO tarafından ele geçirilmişti.

Genelkurmay bilançoyu açıkladı: 

36 günde bin 931 YPG’li etkisiz

TSK, harekâtın başlangıcından bu yana bin 931 militanın etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Harekat kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar tarafından 782 hedefin imha edildiği 17-23 Şubat’ta ise yurt içindeki PKK’ya yönelik operasyonlarda 28 militanın etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Bu arada İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kurtarılan Afrin’e bağlı Dayr Savvan köyünde yaşayan ailelere gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri ulaştırdı.

TSK seyyar hastane kurdu

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye sınırındaki Hatay Reyhanlı‘daki Cilvegözü Sınır Kapısı’na, 14 çadır ve 12 konteynerden oluşan “seyyar ilk yardım hastanesi” kuruldu. Toplam 77 personelin hizmet verdiği hastanede, ameliyathane, yoğun bakım, eczane, laboratuvar, sterilizasyon, triaj, radyoloji bölümleri ile su deposu ve jeneratörler yer alıyor.

36 günde 76 köy kontrol altına alındı

20 Ocak’ta başlayan harekat kapsamında, Afrin’de geçen 36 günde, şu ana kadar biri belde merkezi, 76’sı köy, 6’sı köy altı yerleşim ve 20’si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK’ya ait üs olmak üzere 104 nokta ele geçirilmiş oldu.
6 beldesi bulunan Afrin’de 361 köy bulunuyor. Bu köylerden 76’sı ÖSO/TSK kontrolüne girerken, bu tablo ile Afrin’in yüzde 20’sinden fazlası kontrol altına alınmış oldu. Ele geçirilen alanlar şöyle:
KUZEY CEPHESİ
BÜLBÜL BELDESİ: Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo, Duraklı, Hayyam, Surain, Çarkanlı, Akanlı, Mikdad ve Ali Racu köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim.
BATI CEPHESİ
RACU BELDESİ: Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya, Harab Summak, Hantalli, Karababa, Sarı Uşağı, Rahmanlı ve Maskah köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe.
ŞEYH HADİD BELDESİ: Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü.
CİNDERES BELDESİ: Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani, Divan Tahtani, onlara hakim 3 tepe, Mervane, Heygece, Tell Dilur, Bafler, Zehra, Aşağı Korgan ve Yukarı Korgan, Ebu Kabe ile Hacılar köyleri ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri ve Kalki köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası, Dünbenli.
DOĞU CEPHESİ:
ŞERAN (SARANLI) BELDESİ: Şeran beldesinde Burseya Dağı, Uverkan, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytinak, Arpaviran ve Dayr Savvan köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri ile Cemiliyye köy altı yerleşimi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder